Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yayınlanma Tarihi 13 Eylül 2015 - 17:11
Son Düzenlenme Tarihi 03 Ocak 2019 - 21:52
Kısaca Hindistan Tarihi

Kısaca Hindistan Tarihi

Bilindiği kadarıyla Hindistan tarihi köklerini İndus Vadisi medeniyetinden alır. Bu medeniyetler Mohenjo-daro, Harappa ve Lothal olarak bilinen siteler halinde yayıldılar ve geliştiler. Bunu Ayranların gelişi izledi ki akademisyenler bu periyotları Vedic öncesi ve Vedic diye sınıflandırırlar.

Vedic çağında Hinduizm, İndus Vadisi medeniyetinden büyük oranda etkilenerek bugünkü halini aldı. M.Ö 4. yy civarında bütün yarımada Mauryanlar tarafından birleştirilmiş ve bir araya getirilmiştir. Bu dönemde Hindistan, Büyük Ashoka tarafından yönetilmiştir ki kendisi sonrada Budizm’e geçmiştir. Budizm’in bütün Asya’ya yayılması da onun sayesinde olmuştur. Ayrıca şu da bir gerçek ki, bugün Hinduizm’in bir din olarak kabul edilmesinin formülasyonu da Mauryan döneminde gerçekleşmiştir.

M.Ö 8 ve M.Ö 11 yy.ları arasında İslam Hindistan yarımadasında ciddi bir taban elde etti. İslam özellikle, ülkeye kısa bir süre boyunca hükmetmiş Lodhis, Tughlaqs ve Ghaznavis dönemlerinde büyük oranda gelişmiştir. Ve sonunda altın çağ olarak da bilinen Mughals dönemi vardır. Ülkenin politik olarak birleştiği dönem bu dönemdir.

  1. yy başlarında Mughals dağılmaya başlayınca, Avrupalılar tam bir üstünlük sağlamak amacıyla büyük bir fırsat elde ettiler. Hollandalılar, Fransızlar, Portekizliler ve Britanyalıların hepsi de güçlü bir istek duyuyordu. Ama galip gelen Britanyalılar oldu. 1857 yılında bir ayaklanma oldu ve sonunda bir isyan halini aldı.

Böylelikle Hindistan, Britanya’nın bir kolonisi haline geldi. Ama 1920 yılında Mohandas Karamchand Gandhi, Pt. Jawaharlal Nehru, Sardar Ballabh Bhai Patel ve birkaç tane daha lider öncülüğünde Britanya’dan özgürlük isteyen milliyetçi bir hareket doğdu.

Neredeyse 30 sene sürdü ve 1947 yılında Britanya nihayet bağımsızlık vermeyi kabul etti fakat bedeli de vardı. Hindistan ve Pakistan olarak ikiye ayrıldı, biri Müslüman ağırlıklı bir eyaletti. İlk başbakan Jawaharlal Nehru oldu. 1950 yılında Hindistan bir cumhuriyet oldu ve o zamandan beri demokrasisi gelişmektedir.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+51
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.