Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 12 Haziran 2016 - 12:00
Son Düzenlenme Tarihi 11 Haziran 2016 - 22:55
"BÜYÜK TURAN MEFKURESİ"NİN KAHRAMANLARINDAN BİR TÜRK KADINI: "MÜFİDE FERİT TEK"

"BÜYÜK TURAN MEFKURESİ"NİN KAHRAMANLARINDAN BİR TÜRK KADINI: "MÜFİDE FERİT TEK"

"Halide Hanım ile Müfide Hanım (..) Sanat sahasında birisi Türklük mefkûresinin hakikatine bir hudut, bir program çizdi; diğeri bu mefkûrenin hayalî genişliklerini, romantik kısımlarını tasvir etti. Fakat biz, birçok münevver erkek ne yaptık? Hiç... (...) Büyük Turan mefkûresinin de imanlı bir kahramanı yine bir kadın oluyor: Müfide Hanım! Onda erkeklerin pek güç anlayabilecekleri, yahut anlayamayacakları romantik bir ruh var. O da mefkûresini Aydemir romanında terennüm ediyor."

Ömer Seyfettin

Müfide Ferit Tek'in "Aydemir" romanı edebiyat ve tarih çevrelerince, Halide Edip'in 1912 yılında yayımlanan "Yeni Turan" adlı romanından sonra ikinci Turancı eser olarak kabul edilmektedir. Kurtuluş savaşını ve bağımsızlık mücadelesini desteklemiş, Türkçü ve milliyetçi düşünce ve fikirlerini dile getirdiği makalelerini çeşitli gazetelerde yayımlatmıştır.

İşgal yıllarında yazdığı yazılar nedeniyle adı arananlar listesinde yer alan yazarımız, Mustafa Kemal ile Pierre Loti arasındaki yazışmalara da aracılık etmiştir.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+6
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.