Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 18 Haziran 2015 - 15:20
Son Düzenlenme Tarihi 18 Haziran 2015 - 15:20
Atatürk - Fatma Seher Hanım (Kara Fatma) Görüşmesi

Atatürk - Fatma Seher Hanım (Kara Fatma) Görüşmesi

Fatma Seher için Mustafa Kemal ile görüşebilmek, bir suikasti önlemek için sıkı tedbirler alındığından pek kolay olmamıştır. Onunla görüşmeyi nasıl başardığını, nasıl vazifelendirdiğini yine kendisinden dinleyelim:

“Mustafa Kemal'in huzuruna çıkabilmek için muhtelif kıyafete girerek üç günlük bir mücadeleden sonra, devamlı bir takibim neticesi olarak, Sivas'ta öğle yemeğine davetli bulunduğu bir yere giderken yolda yakaladım. Üzerinde çarşaf ve yüzüm de peçe ile kapalı idi. Kendisi ile bir me'sele hakkında görüşmek istediğimi söyleyince, ilk önce sert bir lisan kullanarak, 'Ne görüşeceksin!' mukabelesinde bulundular. Kalbimdeki vatan aşkı bu sert muameleye galip gelerek derhal peçemi kaldırdım ve İstanbul'dan buraya kadar sizinle görüşmek için geldiğimi, ma'ruzatmın bir dakika için dinlemesini ısrarla rica ettikten sonra, pek yakınımızda bulunanküçük bir lokantaya beni kabul ettiler” bilgisini vermiştir.

Mustafa Kemal ona adını, silah kullanmayı, ata binmeyi bilip-bilmediğini, savaştan ateşten korkar mısın diye sormuştur. Verdiği cevaplar Mustafa Kemal'i memnun etmiş, “Bütün kadınlar gibi senin gibi olsaydı Kara Fatma!” demiş, adı, onun bu hitabından sonra Kara Fatma olarak kalmıştır.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+47
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.