Yükleniyor...

Tarihçi

Bot/Robot

Yazı Hakkında

Yayınlanma Tarihi 23 Ekim 2016 - 15:00
Son Düzenlenme Tarihi 22 Ekim 2016 - 22:22
AŞIKPAŞAOĞLU TARİHİ'NDEN SEÇMELER: "SELANİK'İN FETHİ"

AŞIKPAŞAOĞLU TARİHİ'NDEN SEÇMELER: "SELANİK'İN FETHİ"

H. NİHAL ATSIZ

Bir gün Sultan Murad Han Gazi, vezirlerine: "Şu Selanik denen şehir ırak mıdır, yoksa yakın mıdır’’ diye sordu. Vezirler: "Sultanım! Serez’den hünkar göçü ile dört göçtür’’ dediler.Hünkar: "Ya niçin durursunuz? Çabucak sefer hazırlığını görün’’ dedi.Hemen toplar ve mancınıklar hazırlanmaya başladılar ve Gelibolu’dan gemiler dahi getirdiler.Gaza niyetidir diye çağırttilar. Yürüdüler. Selanik hisarına doğru vardılar. Üzerine düştüler.Etraftan dahi hayli gaziler toplandı. Cenge başladılar. Bir nice gün iyi cenkler ettiler. Sonunda hünkar: "Hey paşalar! Bu hisarın alınmasına tedbir bulun’’ dedi. Evrenüsoğlu Ali Beğ: "Hey devletli sultanım! Bu hisar cengi hayli zahmetlidir. Bu hisarı, sultanım, yağma etmek gerekir ki bu alına’’ dedi. Sultan Murad Han Gazi: ‘’Bire bu hisar yağmadir’’ diye bağırttı. Hemen ki gaziler yağma haberini işittiler, hemen hisarın etrafından dahi hücum edip yürüyüş ettiler. Ve merdivenleri hisarın surlarına dayadılar.Kafirlere göz açmadılar. Gaziler ganimet malına boğuldular. Esirler aldılar.Fevkalade doyumluklar oldu. Şehirin evleri boş kaldı. Ama isteği olup kalana evleri mülklüğe verdiler. Vardar Yenicesi’nin halkını sürdüler. Selanik'e getirdiler. Selanik içine onlar dahi oturdulat. Sözün hülasası kafir memleketini islam memleketi ettiler. Şehir ki alındı, her şey düzene bağlandıktan sonra müccahitler sultanı Sultan Murad Han Gazi: ‘’Hey gaziler! Bundan ulu nimet olmaz ki gaziler hisarı yağma edeler, Tanrı’ya ortak koşanları zorla İslam’a getireler.Şimdi ben bu gazilere sevdim. İnşallah sizin ile ben şimdiden sonra gaza etsem gerektir’’ dedi.

Bu fethin tarihi mücahitler sultanı Murad Han Gazi elinden hicretin 833’ünde (Miladi:30 Eylül 1429- 18 Eylül 1430 vaki oldu.

XV. ASIR TÜRK TARİHÇİSİ AŞIKPAŞAOĞLU'NDAN SEÇMELER: II. MURAD'IN GAZALARI, ATSIZ, HAYAT TARİH MECMUASI, SAYI 6 - TEMMUZ 1971, S. 9

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+11
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.