Yılbaşı gecesi bir konuşma

1933 Yılbaşı gecesi, Palas salonunda Ata’ün katılımlarıyla kutlanırken, saat 24’den sonra, Millî Eğitim Bakanı , yeni yıl armağanı olarak Ata’e üç sunmuştur. Bunlar “Birinci Tarih Kongresi Zabıtları”, “Söz Derleme Klavuzu” ve Dil Kurultayı kararlarını içine alan lardı. Millî Eğitim Bakanı kısa bir sunuş konuşmasıyla ları vermişler, Ata de armağanları alırken yüksek sesle şunları söylemişlerdir:

-Bu anda duyduğum mutluluk büyüktür. Kıymetli Millî Eğitim Bakanımızın bu armağanından dolayı kendisine teşekkür ederim. Kendisinden ve diğer bakanlarımızdan her an böyle armağanlar beklerim. Bakan Beyin değersiz dediği bu armağan gerçekte çok değerlidir. Bu değerin herkes tarafından daha iyi anlaşılması için bu tan bir sayfa okumalarını Bakan Bey’den rica ediyorum.

Ata’ün bu sözleri çok alkışlandı. Arkasından Bey, Gazi’nin emirlerini yerine gerek armağandan, ayırmaksızın ve seçmeksizin, bir sayfa açtı ve:

-“Hepimizin kısmetine” diyerek okumağa başladı:

Kafasını ve vicdanını, en son yükselme alevleriyle güneşlendirmeye karar vermiş olan, bugünün çocukları, biliyor ve bildirecektir ki, onlar dört yüz çadırlı bir aşiretten değil, onbinlerce yıllık, hür uygar olan, yüksek bir ırktan gelen, yüksek yetenekli bir millettir.

Bir de şunu iyi bilmek gerekir ki, eski Etilerimiz, atalarımız, bugünkü yurdumuzun ilk ve otokton yerleşenleri ve sahibi olmuşlardır. Burasını binlerce yıl önce anayurdun yerine öz yurt yapmışlardır. lüğün merkezini lardan – Trakya’ya getirmişlerdir. i’nin sarsılmaz temelleri bu öz yurdun çökmez kayalarındadır. (Alkışlar).

Bu kutsal yurdun öz mirasçısı, i’nin yılmaz koruyucusu o büyük, yüksek, soylu kavminin bugünkü genç ve dinç çocuklarıdır, biziz (Sürekli alkışlar).

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Milliyet davası

Milliyet dâvası şuursuz ve ölçüsüz bir dâva şeklinde mütalâa ve müdafaa edilmemelidir. Milliyet dâvası siyasî

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku