Cumhuriyet Müzesi
Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

i’nin kuruluşunda 2. Büyük Millet Meclisi binası olarak hizmet veren ; ilke ve devrimlerinin doğuşuna ve çok partili sisteme tanıklık edişiyle gençliğine adandı.

CUMHURİYET DÖNEMİ MİMARİSİNİ YANSITIYOR

Bina, “Birinci Ulusal Mimarlık Akımı” öncülerinden mimar Vedat Tek tarafından, 1923’te Halk Partisi binası olarak inşa edildi. İlk Büyük Millet Meclisi binasının meclise yetersiz gelmesi nedeniyle ’ün talimatıyla meclis binası olarak düzenlendi. 18 Ekim 1924’ten itibaren de meclis binası olarak hizmet vermeye başladı. ve Osmanlı bezeme motiflerinin yer aldığı tavan süslemeleri; kemer, saçak ve çinileriyle dönemi mimarisini yansıtan bu yapı, işlevini 1960 yılında kadar sürdürdü.

TÜRKİYE’NİN İLK ÇOCUK DOSTU MÜZESİ

Bu dönemde in gelişimine, çağdaş yasaların çıkarılmasına, uluslararası antlaşma ve çok partili sisteme geçiş sürecine tanıklık etti. 1981 yılından itibaren si olarak hizmet veren binada; ilk üç cumhurbaşkanı dönemini yansıtan olaylar, fotoğraflar, cumhurbaşkanlarının özel eşyalarıyla ve dönemin meclisinde alınan karar ve kanunlar sergileniyor.

Bu eserler arasında ’ün 10. Yıl Nutku’nu okuduğu mikrofon da yer alıyor. ’nin ilk Çocuk Dostu si olan si’nde çocuklar için özel bir anlatım üslubu tercih edildi.

HAZIR GELMİŞKEN…

Hemen yanında, artık uluş Savaşı si olan ilk meclis binası var. ’in meşhur fotoğrafının mekanı Palas da karşısında yer alıyor. Yakınlarında yer alan bir başka anıtsa, Roma İmparatoru Julianus’un ziyareti anısına M.S. 326’da yapılan Julianus Sütunu. Bölge başkentin belli başlı lerine ev sahipliği yapıyor. Etnografya si, Resim Heykel si ve Vakıf Eserleri si bunlardan bazıları.

Kaynak :

Bu makale, yazının sonuna doğru “Kaynakça” ismiyle yer alan kısımda belirtilen yerden alınmıştır. Türkçe Tarih, toplumda farkındalık ve tarih bilinci oluşturmak amacıyla, tarih ve dil ile ilgili bilimsel araştırmaları derleyerek, herkesin kolayca olaşabilmesi için çalışmaktadır. Eğer bu makalenin yazarı veya sahibiyseniz ve kaldırılmasını istiyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin; içeriğinizi derhal kaldıracağız. Anlayışınız ve işbirliğiniz için önceden teşekkür ederiz.

Bu içeriği paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Bir Gecede Cahil Kalmak

Hayır, merak ediyorum da; “Yaptığı devrimleri doğru bulmadığım yönleri çok harf inkılabını bir gecede yapıp

Emil Ludwig’in kaleminden Atatürk

Ankara’ya niçin geldiğimi soruyorsunuz. Önce, büyük Kurtarıcınız Cumhurbaşkanı Gazi Hazretleri’ni görmek için geldim. Çünkü zamanımızın

Planlı dil çalışması

Üniversitelerimizin İlmî Kontrolü Altında Bir Ulûm Akademisi Ve Bunun Türk Dili Şubesini Kurmalıyız Sesli harfi

Tomris

Tarihimizin sayısız erkek kahramanları arasında yiğit adını almayı hak etmiş Türk kadınları da vardır. Kahramanlık

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın