Türkçü Devlet Adamı Mahmut Esat Bozkurt

Türkçü Devlet Adamı Mahmut Esat Bozkurt
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Vatanını savunmak için kariyerini bırakıp İsviçre’den iye`ye gelen ve çete (müfreze) oluşturarak Millî Mücadele’ye katılan bir bağımsızlık savaşçısı! İktisat Bakanı olup iktisat ve tarım alanında ilklere imza atan bir halkçı! Adliye Bakanı olup Ata`ün onay ve görüşleriyle iye’yi çağdaşlaştıran, medenî milletler arasına sokan bir çağdaş hukukçu!

Kapitülasyonların kaldırılmış olmasına rağmen ’nın küstahlığıyla Lahey Adalet Divanı’nda millî dava haline gelen Lotus-Boz Davası’ nı an bir avukat! Sırf serbestçe yazmak için bir daha bakanlık istemeyip kalemiyle savaş veren bir yazar! 

Ve tabiî ki bütün bunları yaparken çülük fikriyle hareket edip milleti için yanıp tutuşan bir milliyetçi! Lâik, halkçı, çi, devletçi, inkılapçı bir çü! çü pratiğin ifadesi! çü esaslar üzerine kurulmuş olan iye i’nin çü bakanı! Devlet uygulamasında örnek alınması gereken bir çü devlet adamı! Mahmut Esat Boz!

“Hukuk Devrimini yapmış olması mı? Boz-Lotus Davası’ndaki başarısı mı? ni toplaması mı? Sert köşe yazıları mı? Ata’le beraber çalışması mı? Taşkın çülüğü mü? Cumhurbaşkanı’nın Meclis’i fesih yetkisine karşı çıkması mı? İlk İnkılap Tarihi derslerini verenlerden biri olması mı? Kapitülasyonların tek taraflı kaldırılmasının uluslararası hukuka aykırı olmadığını ispatlayan doktora tezi mi? Ömrü boyunca aktif olarak siyasetin ve çülüğün içinde yer alması mı? Aydın havalisinde Kuva-yı Milliye’yi örgütleyerek savaşması mı?

Bunların hepsi, Mahmut Esat’ı önemli kılmaktadır. Çünkü Mahmut Esat’ta , lük ve çülük; bir hareket noktasıdır, bir varıştır, bir amaçtır, bir hedeftir, bir aşktır… Tabi, buna Ata’ü de dâhil etmek gerekir. Unutmayalım ki Ata’ ü tam anlayabilmek için yalnızca dönemine değil dünyaya da Ata’ün bileşenlerine de iyi bakmak gerekir. İşte, bu bileşenlerin en başında gelenlerden biri de Mahmut Esat’tır.” [1]

Kitap detayları
Kitap Yazarı : Hayri Yıldırım
Yayınevi : Hitabevi Yayınları
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2020
Sayfa sayısı : 342
Basım yeri : Ankara
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

İshak Kuşu

Bir Aşktaki Masal “Başındaki külahını yere çalan gencin sesi, coşkusunu dizginlemek isterken boğuk çıkmıştı: -Beyim,

İmparatorluktan Cumhuriyete

Osmanlı sosyal tarihine ve modern Türki̇ye’nin doğuşuna Halil İnalcık bakışı… Tarih alanında dünyanın tartışmasız en

Lozan’ın Sevr Zaferi

Lozan Barış Antlaşması Türk tarihinde yer alan ve üzerinde en çok tartışılan konulardan biridir. Birinci

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku