Bilge Kağan, Köl Tigin ve Bilge Tonyukuk

Bilge Kağan kitap kapağı, İlhami Durmuş
Bilge Kağan kitap kapağı, İlhami Durmuş
Bilge Kağan, Köl Tigin ve Bilge Tonyukuk
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

tarihi ve kültürü araştırmalarında Gök dönemi özel bir yer tutar. Hem önceki dönemlerin aydınlatılması hem de sonraki dönemlerin daha iyi anlaşılabilmesi Gök döneminin iyi bilinmesine bağlıdır.

Gök dönemi denildiğinde ilk akla gelenler , ve Bilge ’tur. milleti için bütün gücüyle çalışmış ve milletinin güvenini mış bir model şahsiyettir. Bu hususta kendisi “ milleti için gündüz oturmadım, gece uyumadım” derken, kaynaklarında da “ milletini sever, ler de ondan memnundur” sözleri onun şahsiyetini ortaya koymaktadır.

ise, ı tahta çıkartan ve hep onun destekçisi olan, kahramanlığıyla ön plana çıkmış bir şahsiyettir. Mücadele ruhu tarafından “Hücum ettiğini, beyleri hep bilirsiniz” sözleriyle açıklanmaktadır. kaynaklarında da “ savaş ının üstadıdır. Ona karşı koymak kolay değildir” denilmek suretiyle kahramanlığı belirtilmek-tedir.

Bilge zekiliği, planlamacı kişiliği ve askeri işlerdeki bilgisiyle önemli bir devlet adamıdır. kaynaklarında “ otoriter, hakim ve kurnazdır” denilmek suretiyle onun karakter tahlili yapılmaktadır.Burada yaptığımız iş, yazılı belgeler ve k buluntulardan hareketle, millet sevgisiyle devlet yönet-miş , kahramanlığıyla kendini kanıtlamış ve devlet adamlığıyla ün mış Bilge ve onlarla ilgili siyasi ve kültürel gelişmeleri tespit etmek suretiyle ortaya koyma gayretinden ibarettir.

Kitap detayları
Kitap Yazarı : Prof. Dr. İlhami Durmuş
Yayınevi : Akçağ Yayınları
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2012
Sayfa sayısı : 200
Basım yeri : Ankara
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Niğbolu 1396

Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, hasım kuvvetlerin stratejileri, taktikleri, askerî harekâtın düğüm noktaları. Niğbolu

Modernleşen Türkiye’nin Tarihi kitap kapağı, Erik Jan Zürcher

Modernleşen Türkiye’nin Tarihi

1800’lerden bugüne, özgün, karmaşık, tartışmalı hatta kavgalı bir süreç olarak yaşanan modernleşme tarihimiz üzerine derinlikli bir inceleme… Zürcher’in emeği, hem yeni bilgiler sunuyor okurlara hem de tutarlı bir yaklaşım. Üçüncü Selim’den, Zürcher’in tanımlamasıyla “Üçüncü Cumnuriyet”e, yani 1980 sonrasına.

150 Belgede Ermeni Meselesi

Ermeni Meselesi hakkındaki tartışmalar yıllardır sürüyor. Mehmet Perinçek, Rus arşivlerinde yürüttüğü titiz çalışmalar sonucunda bulduğu

Fatih Sultan Mehemmed Han

Fatih Sultan Mehmed üzerine yaptığı çalışmalarını 1950’lerde yayımlamaya başlayan Halil İnalcık’ın yaklaşık altmış yıllık birikiminin

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku