Bilge Kağan, Köl Tigin ve Bilge Tonyukuk

Bilge Kağan kitap kapağı, İlhami Durmuş
Bilge Kağan kitap kapağı, İlhami Durmuş
Bilge Kağan, Köl Tigin ve Bilge Tonyukuk
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

ve kültürü araştırmalarında dönemi özel bir yer tutar. Hem önceki dönemlerin aydınlatılması hem de sonraki dönemlerin daha iyi anlaşılabilmesi döneminin iyi bilinmesine bağlıdır.

dönemi denildiğinde ilk akla gelenler , ve ’tur. için bütün gücüyle çalışmış ve milletinin güvenini mış bir model şahsiyettir. Bu hususta kendisi “ için gündüz oturmadım, gece uyumadım” derken, kaynaklarında da “ milletini sever, Türkler de ondan memnundur” sözleri onun şahsiyetini ortaya koymaktadır.

ise, ı tahta çıkartan ve hep onun destekçisi olan, kahramanlığıyla ön plana çıkmış bir şahsiyettir. Mücadele ruhu tarafından “Hücum ettiğini, Türk beyleri hep bilirsiniz” sözleriyle açıklanmaktadır. kaynaklarında da “ savaş ının üstadıdır. Ona karşı koymak kolay değildir” denilmek suretiyle kahramanlığı belirtilmek-tedir.

zekiliği, planlamacı kişiliği ve askeri işlerdeki bilgisiyle önemli bir devlet adamıdır. kaynaklarında “Tonyukuk otoriter, hakim ve kurnazdır” denilmek suretiyle onun karakter tahlili yapılmaktadır.Burada yaptığımız iş, yazılı belgeler ve k buluntulardan hareketle, millet sevgisiyle devlet yönet-miş , kahramanlığıyla kendini kanıtlamış ve devlet adamlığıyla ün mış ve onlarla ilgili siyasi ve kültürel gelişmeleri tespit etmek suretiyle ortaya koyma gayretinden ibarettir.

Kitap detayları
Kitap Yazarı : Prof. Dr. İlhami Durmuş
Yayınevi : Akçağ Yayınları
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2012
Sayfa sayısı : 200
Basım yeri : Ankara
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Atatürkün Bütün Eserleri

Projenin Kapsamı Türkiye Devrimi’nin büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı, söylediği ve imzaladığı bütün belgeleri

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Finlandiya gibi küçük ve geri kalmış bir ülkenin, eğitim ve kültür yönlerinden, nasıl kalkındığını derinliğiyle

Nutuk

Nutuk – Gazi Mustafa Kemal tarafınfan 1927(Ciltli, Kutu içinde, özel haritalarıyla beraber) AtaTürk’ün yakın tarihimiz açısından

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku