Generic selectors
Sadece birebir eşleşmeler
Başlıkta ara
İçerikte ara
Yazılarda ara
Sayfalarda ara

Pervaneler

Pervaneler romanı kapağı. Müfide Ferit Tek. Kaknüs yayıncılık
Pervaneler romanı kapağı. Müfide Ferit Tek. Kaknüs yayıncılık
Pervaneler
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Meşrutiyet ve Milli Mücadele döneminin ilginç yaşam öyküsüyle dikk çeken, önde gelen kadın yazarı Müfide Ferit Tek (1892-1971), Aydemir (1918) ve Pervaneler (1924) adlı romanlarıyla edebiy tarihimize geçmiştir. Pervaneler yalnız bir roman değil, bir araştırma eseridir ki memleketin hazin bir macerasının hırlır ve içimizde kurulan bir suikast ocağının bütün o saklanmaya çalışılan eşini eşeler.

Eserin mevzuu, İstanbul’un en göze görünen tepesine kurulmuş ecnebi bir müessesenin Türk kızları üzerinde ne kadar feci eserler ve tesirler bıraktığını göstermekten ibarettir. Burhan Ahmet Bey milli duyguları şuurlu bir surette hisseden genç bir doktordur. Fransa’daki tahsilinin en canlı hediyesi de Fransız karısıdır. Genç doktor, hayı ile şuurunun tezadı altında ezilirken hemşiresi Leman’ın Bizans Kolej’den aldığı hiçbir şeye benzemeyen kozmopolit terbiyenin netayiciyle karşılaşıyor. Leman ve mektep arkadaşları Nesime ile Bahire Türklüğe karşı lâkayt ve mekteplerinin verdiği terbiye ve telkin neticesi olarak Amerika’ya karşı perestişkârdır. Görmedikleri, fak işite işite anavanlarından çok sevdikleri Amerika için çıldırırlar. Nihayet günün birinde, bir şeyh kızı olan Nesime, bir Protestan sıfıyla Amerika’ya firar ederken Leman’ın da bir Amerikan zabiti ile beraber aile ocağını terk ettiğini öğreniriz.

Amerikan terbiyesi, Amerikan mektebi; her gün işite işite kulaklarımızda bir uğultu haline gelen bu iki terkibin hakiki manasını anlamak için Pervaneler’den daha güzel bir araştırma eseri vücuda getirmek kabil değildir. Müfide Ferit Tek, eserlerini daha çok Balkan Savaşı ile Cumhuriyet’in ilk yılları arasındaki dönemde vermiştir. Onu edebiy dünyamızda tanıtan asıl eserleri Aydemir (1918) ile Pervaneler (1924) adlı romanlarıdır.

Eğitim konusunu işlediği Pervaneler gibi “tez”li romanlar yazan Müfide Ferit Tek, hem roman yazdığı dönemin düşünce dünyasını yansıtır, hem de günümüzün bulanık postmodern ortamında romanımızın durduğu yeri ve gideceği yönü romancı gözüyle doğrulukla gösterir.

Kitap detayları
Kitap Yazarı : Müfide Ferit Tek
Yayınevi : KAKNÜS YAYINLARI
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2018
Sayfa sayısı : 192
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Atatürkün Bütün Eserleri

Projenin Kapsamı Türkiye Devrimi’nin büyük önderi Mustafa Kemal AtAtürk’ün yazdığı, söylediği ve imzaladığı bütün belgeleri

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku