Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler

Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler kitap kapağı, Halil İnalcık
Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler kitap kapağı, Halil İnalcık
Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

nin kaynaklarına inildiğinde birçok abartılmış olay ve efsanevî şahsiyet görmek mümkün. Bu durumda okurlar şu soruyu sormakta çok haklı: “Kaynakları bile böyleyse, biz kendi tarihimizi nasıl öğreneceğiz?” İşte bu soruya cevap verebilmek için Osmanlı tarihçiliği konusunda tüm dünyanın parmakla gösterdiği , özel olarak araştırdığı 18 konuya özel bir dosya hazırlar ve bu dosyaya şu ismi koyar: nde ve Gerçekler.

kitabına ’nun leşmesi sürecinde Rumlarla olan irtibat, İzmir’i fethedip ’ı ürküten ı Çaka Bey, son araştırmalar eşliğinde Gazi’nin gerçek hikâyesi gibi kuruluş döneminin en önemli sayfalarıyla başlıyor.
Kitabın devam eden sayfaları arasında Çelebi Mehmed’in iktidar yolu, Kuşatması’ndaki kritik üç gün, ’un fethi gibi oldukça şaşırtıcı ve kritik konular mevcut.

Boğazların 800 yıllık tarihi ve , Sultan II. Osman’ın katli, iç savaş döneminin en merak edilen şahsiyeti Kösem Sultan, Sultan ’in hal’i ve katli, Osmanlıların Avrupa’da Protestanlığın yayılmasındaki rolü ve son olarak İnalcık’ın Tarih Kongrelerinin değerlendirmesi ile son buluyor.

Araştırmalara özgünlük kazandıran ve birer kanıt değeri taşıyan fotoğraflarla nde ve Gerçekler’de , koca bir imparatorluğu yeniden ayağa kaldırıyor. Bu sayesinde, size öğretilenlerin üzerine daha fazla bilgi koyabilir ya da bildiklerinizin sadece bir efsaneden ibaret olduğunu görebilirsiniz.

Kitap detayları
Yayınevi : Kronik Kitap
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2017
Sayfa sayısı : 272
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Sarmatlar

Çin Seddi’nden Tuna nehrine kadar geniş bozkır Coğrafyasında tarih öncesi devirlerden başlamak üzere, çeşitli kavimler

İskitler

İskitlerin tarihte oynadıkları rol, çeşitli kaynaklar geçen adı, yayıldığı kültür Coğrafyası, kimliği, siyasî tarihi ve

Lozan Günlüğü

“Tarih yazan tarih yapana sadık kalmalıdır” kuralına bağlılık, Bilâl N. Şimşir’in tüm çalışmaları gibi son eseri olan Lozan Günlüğü’nü de değerli kılıyor. 1922-1923 Lozan Konferansı ve Barış Sürecinin belgesel bir kronolojisi olan kitap, Yakın Türk Tarihinin bu büyük olayını gün gün belgeleyerek gözler önüne seriyor.

Atatürkün Bütün Eserleri

Projenin Kapsamı Türkiye Devrimi’nin büyük önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün yazdığı, söylediği ve imzaladığı bütün belgeleri

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku

Bay Ülgen