Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler

Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler kitap kapağı, Halil İnalcık
Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler kitap kapağı, Halil İnalcık
Osmanlı Tarihinde Efsaneler ve Gerçekler
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

nin kaynaklarına inildiğinde birçok abartılmış olay ve efsanevî şahsiyet görmek mümkün. Bu durumda okurlar şu soruyu sormakta çok haklı: “Kaynakları bile böyleyse, biz kendi tarihimizi nasıl öğreneceğiz?” İşte bu soruya cevap verebilmek için Osmanlı tarihçiliği konusunda tüm dünyanın parmakla gösterdiği , özel olarak araştırdığı 18 konuya özel bir dosya hazırlar ve bu dosyaya şu ismi koyar: nde ve Gerçekler.

kitabına Anadolu’nun leşmesi sürecinde Rumlarla olan irtibat, İzmir’i fethedip ’ı ürküten ı Çaka Bey, son araştırmalar eşliğinde Gazi’nin gerçek hikâyesi gibi kuruluş döneminin en önemli sayfalarıyla başlıyor.
Kitabın devam eden sayfaları arasında Çelebi Mehmed’in iktidar yolu, Kuşatması’ndaki kritik üç gün, ’un fethi gibi oldukça şaşırtıcı ve kritik konular mevcut.

Boğazların 800 yıllık tarihi ve , Sultan II. Osman’ın katli, iç savaş döneminin en merak edilen şahsiyeti Kösem Sultan, Sultan ’in hal’i ve katli, Osmanlıların Avrupa’da Protestanlığın yayılmasındaki rolü ve son olarak İnalcık’ın Tarih Kongrelerinin değerlendirmesi ile son buluyor.

Araştırmalara özgünlük dıran ve birer kanıt değeri taşıyan fotoğraflarla nde ve Gerçekler’de , koca bir imparatorluğu yeniden ayağa kaldırıyor. Bu sayesinde, size öğretilenlerin üzerine daha fazla bilgi koyabilir ya da bildiklerinizin sadece bir efsaneden ibaret olduğunu görebilirsiniz.

Kitap detayları
Yayınevi : Kronik Kitap
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2017
Sayfa sayısı : 272
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Bilim Tarihi Sohbetleri

Dünya bilim tarihçiliğinin tartışmasız en önemli isimlerinden biri merhum Fuat Sezgin’di. Derinlikli, uzun yıllara dayanan

Modernleşen Türkiye’nin Tarihi kitap kapağı, Erik Jan Zürcher

Modernleşen Türkiye’nin Tarihi

1800’lerden bugüne, özgün, karmaşık, tartışmalı hatta kavgalı bir süreç olarak yaşanan modernleşme tarihimiz üzerine derinlikli bir inceleme… Zürcher’in emeği, hem yeni bilgiler sunuyor okurlara hem de tutarlı bir yaklaşım. Üçüncü Selim’den, Zürcher’in tanımlamasıyla “Üçüncü Cumnuriyet”e, yani 1980 sonrasına.

Babanız Atatürk

Her birinizin bir babası ve bir annesi var. Eğer AtaTürk, milletin ve ordularının başında Anadolu

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku