İstiklal Harbimiz

İstiklal Harbimiz kitap kapağı, Kazım Karabekir
İstiklal Harbimiz kitap kapağı, Kazım Karabekir
İstiklal Harbimiz
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Paşa’nın 1930 yıllarında yazdığı ve yayınlanmasını ailesine vasiyet ettiği, yakın tarihimizin bir bölümünü belgeleriyle en doğru olarak anlatan İstiklal Harbimiz eseri, ancak 1960 yılında yayınlanabilmiştir. Ancak aynı yıl eser yayınlanmasından hemen sonra mahkeme kararıyla toplatılmıştır.

5 sene süren mahkeme sonrası, beraat ettiğinden yayınına devam edilmiştir. İstiklal Harbimizin başlangıcını ve bilhassa doğu hareketlerini bilmek isteyen tarih severlerimizin gösterdiği büyük ilgiden dolayı oldukça hacimli olan eser zaman içerisinde tek cilt ve 2 cilt olarak yayınlanmıştır.

Truva yayınları olarak bu eseri 5 cilt olarak, yeniden düzenleyip yayınlıyoruz. Kitapta orijinalliğine sadık kalmak kaydıyla, belgelerde herhangi bir düzenleme yapmadan metinlerde artık kullanılmayan birçok kelimeler, günümüz çesiyle değiştirilip okuyucunun daha rahat okuması sağlanmıştır.

Yayınladığımız eser; Karabekir Paşa’nın damadı Prof. Faruk Özerengin’in Truva Yayınevi sahibi Sami Çelik’e vermiş olduğu yetkiyle basılmış olup, rahmetli Özerengin’in yayınevine teslim ettiği şekilde aslına sadık kalınarak baskısı gerçekleştirilmiştir.

Kitap detayları
Kitap Yazarı : Kazım Karabekir
Yayınevi : Truva Yayınları
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2019
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
2 Yorum
En eski
En yeni En çok oylanan
Inline Feedbacks
View all comments
Emrah

Hocam bu kitapta Atatürk’ü yanlış biri gibi anlatıyor Kazım Paşa? Ondan dolayı mı toplatılıyor!

Cihan Oktay

Kazım Karabekir Paşa, Milli Mücadele zamanında büyük hizmeti geçmiş, kendini bilen, çalışkan bir yurtsever ve seçkin bir askerdir. Batı cephemizde dört tarafı saran düşman ile boğuşurken, Doğu cephemizde Ermeni tehditine karşı önemli tedbirler almış, emri altındaki kolordunun dağıtılmasını engellemiş ve Mustafa Kemal Paşamızın emrine hazır olduğunu belirterek önemli vazifeleri başarmış başarılı bir komutanımızdır. Bu bakımdan dolayı, Milli Mücadele tarihimizde sonsuza kadar saygı ve hürmet ile anacağımız bir mertebededir.   Bunun yanında, savaş sonrası her alanda medeni bir toplum yaratmak isteyen Mustafa Kemal Atatürk’ün devrimsel fikirlerine ayak uydurabilmiş olduğunu söyleyebilmemiz zor. Siyasal olarak fikir ayrılıklarına düşmüş olması, ardından İzmir Suikasti olayından… Read more »

Benzer içerikler

Türkiye’nin Yakın Tarihi

“osmanlı İmparatorluğu gürültüyle ve aniden ortadan kalktı. Büyük imparatorluklar artlarında üç-beş yıllık değil, yüz yıllık

İskitler

İskitlerin tarihte oynadıkları rol, çeşitli kaynaklar geçen adı, yayıldığı kültür coğrafyası, kimliği, siyasî tarihi ve

Beyaz Zambaklar Ülkesinde

Finlandiya gibi küçük ve geri kalmış bir ülkenin, eğitim ve kültür yönlerinden, nasıl kalkındığını derinliğiyle

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku