Eski ve Modern Türkler

Eski ve Modern Türkler
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

Mustafa Celâlettin Paşa Polonya asıllı bir Osmanlı paşasıdır. nda yirmi yıl görev yaptıktan sonra,1869 yılında Eski ve Modern ler kitabını, Fransızca olarak yazmış.

Kitabında ni, kültürünü, dilini, derinlerden kazıyarak ortaya koymuş, ’ü Avrupalıya anlatmak istemiştir. Kitabın, ’ün okuduğu ve üzerine notlar düştüğü nüshası si’nde bulunmaktadır. , yazıldığından 145 yıl, ’ün okuduğundan ise yaklaşık 85 yıl sonra, 2014 yılında çeye çevrilmiştir. , milletinin nasıl ortaya çıktığını, dilinin nasıl geliştiğini, günümüz Avrupa milletlerinin dillerine etkisini ilginç örneklerle aktarmaktadır. 19. yüzyılda ortaya çıkan İndo-Germen, daha sonraki adıyla Hint-Avrupa dilleri kuramına karşılık olarak, Turo-Aryanizm kuramını yine çok ilginç örneklerle, Latince ve Grekçe kıyaslamalarıyla birlikte okuyucuya sunmaktadır.

Mustafa Celâlettin Paşa, nin yabancı kelimelerden arındırılmasını ister. Arap alfabesinin ne uygun olmadığını belirtir, bunun yerine latin alfabesini önerir; bununla da kalmaz, oğlu Enver Celâlettin’e Latin alfabesiyle çe mektuplar yazar. kültürünün daha MÖ 2 binli yıllardan bu tarafa nasıl geliştiğini, nasıl yayıldığını, , Moğol, Fransız, Avrupalı misyoner kaynaklarından aktararak, bugüne kadar hiç bilmediğimiz, üstü örtülen tarihimizi de daha 19. yüzyılda ortaya koymaktadır.

Kitap detayları
Kitap Yazarı : Mustafa Celâlettin Paşa
Yayınevi : Kaynak Yayınları
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2014
Sayfa sayısı : 312
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

Mustafa Kemal Atatürk

Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, hasım kuvvetlerin stratejileri, taktikleri, askerî harekâtın düğüm noktaları. Mustafa

Zabit ve Kumandan ile Hasbihal

Mustafa Kemal Atatürk’ün yazarlığı, askerliği ve devlet adamlığının gölgesinde kalmıştır. Oysa ki Mustafa Kemal daha

İkinci Haçlı Seferi 1148

Tarihin en büyük savaşlarının ayrıntılı dökümleri, çarpışan kuvvetlerin komuta stratejileri, muharebe taktikleri, askerî harekâtların düğüm

Pervaneler

Meşrutiyet ve Milli Mücadele döneminin ilginç yaşam öyküsüyle dikkat çeken, önde gelen kadın yazarı Müfide

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku