Az Gittik Uz Gittik

Az Gittik Uz Gittik
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email


“Az gittik uz gittik. Dere tepe düz gittik. Bir de dönüp baktık ki bir arpa boyu yol gitmişiz.”

Bu ifadeleri bilmeyenimiz, duymayanımız yoktur; çünkü bu masallarının ayrılmaz parçasıdır. Masal dünyasını gerçek dünyadan ayırmak, bu ayrılığı vurgulamak ve sık sık hatırlatmak için bulunmuş yollardan, halkının dehasını gösteren muazzam cümlelerden biridir.

Az Gittik Uz Gittik, şimdi bir kısmı iye sınırları dışında kalsa da, çe konuşan halkların yaşadığı topraklarda ve ’nun derin uygarlığı içinde serpilip gelişen masallardan oluşan bir derleme. 1998’de kaybettiğimiz değerli bilim insanı Pertev Naili Boratav’ın, uzun yıllar alan titiz ve kapsamlı çalışmalar sonucu oluşturduğu bu kaynak eser, folklorunun bu paha biçilmez hazinelerini yazıya dökerek kaybolmaktan armış, bir kuşaktan diğer kuşağa sözlü gelenek içinde aktarılan masalları adeta bir kez daha ölümsüzleştirmiştir; kendi deyimiyle, onlara “belge” niteliği dırmış, her yaştan okuru masal dünyasının büyülü perdesini aralamaya çağırmıştır.

döneminin en önemli araştırmacılarından birinin kaleminden, halk edebiyatına yetkin ve kapsamlı bir bakış gen bu kırk sekiz halk masalı, bir tekerleme ve Karatepeli hikâyelerinden oluşuyor. Ayrıca Boratav’ın, “ Masalı Üzerine” başlıklı önemli incelemesinin de eklenmesiyle , değerine değer katan bir boyut daha mış oluyor.

Şimdi, ’dan kç devanalarına, astığı astık kestiği kestik padişahlardan gözü pek şehzadelere, bin bir güçlüğü aşarak muradına eren güzel ve akıllı kızlara, insanı hem eğlendiren hem de ona derin bir hayat bilgeliği aktaran hayvanlara kadar birçok renkli kahramanın dünyasını örten perde kalkıyor…

…ve daha da müthiş bir cümleyle masal başlıyor:

“Bir varmış, bir yokmuş.”

Kitap detayları
Kitap Yazarı : Pertev Naili Boratav
Yayınevi : İmge Kitabevi
Yayın dili : Türkçe
Basım Yılı : 2006
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

İshak Kuşu

Bir Aşktaki Masal “Başındaki külahını yere çalan gencin sesi, coşkusunu dizginlemek isterken boğuk çıkmıştı: -Beyim,

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku

Sarmatlar