Ana Hatlarıyla Dünya Tarihi – 1

Ana Hatlarıyla Dünya Tarihi kitap kapağı
H. G. Wells 
Mitra Yayınevi
Ana Hatlarıyla Dünya Tarihi kitap kapağı H. G. Wells Mitra Yayınevi
Ana Hatlarıyla Dünya Tarihi – 1
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email

’ün Okunmasını İstediği Tarih Kitabı

’ün dünya tarihini bir bütün olarak değerlendirme, uluslararası işbirliği, bölgesel antlaşmalar ve bir Dünya Federasyonu oluşturma konularında etkilendiği çağdaş yazarlardan biri de H.G. Wells (1866-1946)’tir.

Wells bu kitabın bir bölümünde ‘tarihin ancak disiplinlerarası bir çalışma ile yazılabileceğinden’ bahsediyordu. taki bu cümle tarafından işaretlenmiş, yanına da tarihçiliğin artık jeolojistlerin, paleontolojistlerin, ambriyolojistlerin, her kesimden doğa bilimcilerinin, ruh bilimcilerinin etnolojistlerin, stlerin, filolojistlerin ve tarih uzmanlarının ortak çalışmalarıyla şekilleneceği” notu düşülmüştü.Esquisse de l’Histoire Universelle’i okuyan hem bu yeni tarih anlayışının açtığı engin ufuklardan etkilenmiş hem de milletinin tarihini dünya ve insanlık tarihi içerisine onun bir parçası olarak yerleşbilme fırsatı yakaladığı için heyecan duymuştur. Derhal ’daki Fransızca bilen aydın ve eğitimli kişileri yanına toplamış; kitabı fasiküller halinde bölerek çeye çevirmelerini istemiştir. Sonrasında ise Maarif Vekaleti tarafından Devlet Matbaası’nda Cihan Tarihinin Umumi Hatları adı ile beş cilt olarak bastırılmıştır.

1931’de hazırlanan tarih müfredatının, dünyanın oluşum ve gelişimini anlatan bölümleri, organizasyon ve içerik olarak H. G. Wells’in The Outline of History kitabının kaynak gösterilmeden yapılan derlemesi niteliğindedir.

’ta ise tek bir yabancı eserden bahsedilir: Outline of History.Söz konusu bölüm şöyledir: ”Efendiler, İngiliz tarihçilerinden Wells, iki yıl önce yayınlanan bir tarih kitabı yazmıştır. Eserinin son sayfaları ‘dünya tarihinin gelecekteki safhası’ başlığı altında bazı düşünce ve görüşleri içine almaktadır. Bu görüşlerin yönelmiş olduğu hedef, ‘un gouvernement federal mondial’ yani ‘birleşik bir dünya devleti’dir. Wells, ‘bütün hakimiyetler tek bir hakimiyet içinde eritilmezse, milliyetlerin üstünde bir kuvvet meydana çıkmazsa, dünya mahvolacaktır’ der ve ‘gerçek devlet, çağdaş hayat şartlarının bir zorunluluk haline getirdiği birleşik dünya devletinden başka bir şey olamaz, hiç şüphe yoktur ki, insanlar kendi icatları altında ezilmek istemezlerse er geç birleşmeye mecbur olacaklardır’.

Kitap detayları
Kitap Yazarı : H. G. Wells
Yayınevi : Mitra
Çevirmen : Mehtap Gün Ayral
Yayın dili : Türkçe
Basım yeri : 2019
Bu kitabı paylaş
Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on pinterest
Share on reddit
Share on email
Takip et
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Benzer içerikler

150 Belgede Ermeni Meselesi

Ermeni Meselesi hakkındaki tartışmalar yıllardır sürüyor. Mehmet Perinçek, Rus arşivlerinde yürüttüğü titiz çalışmalar sonucunda bulduğu

Şahsiyetler

Ahmet Özgür Türen editörlüğüyle çıkan bu kitaba, Prof.Dr. İlber Ortaylı, Prof.Dr. Hakkı Uyar, Prof.Dr. Kemal

Türkçe Tarih'e hoşgeldiniz

Hesabınıza giriş yapın

Daha Fazla Oku

Emel Esin

Fatih