Yükleniyor...

Tarihçi

Bot/Robot

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 03 Nisan 2018 - 20:20
Son Düzenlenme Tarihi 03 Nisan 2018 - 20:20

Türkçe Tarih Değerlendirmesi

5
Genel Ortalama

YENİÇERİLER - GODFREY GOODWİN

Yeniçerilerin zafer ve yenilgilerinin öyküsü…

Avrupa, XV. yüzyıldan itibaren Osmanlı İmparatorluğu’nun gücü karşısında deyim yerindeyse tir tir titredi. Yeniçeriler, kendilerine özgü kıyafetleri, yüreklere korku salan sesleri ve mehter müziğiyle karşı konulmaz Osmanlı ordusunun simgesiydiler. İmparatorluğun Avrupa’da Tuna Nehri’ne dayandığı, Suriye, Irak ve Mısır’ın fethedildiği dönemlerde ocaklarına ve geleneklerine büyük bir sadakatle bağlıydılar.

Ancak siyasi güçleri zaman içinde o kadar arttı ki sadrazamların, ulemanın, hatta padişahların korkulu rüyası oldular.

Kimdi bu yeniçeriler?

Bu ayrıcalıklı sınıf, gücünü nereden alıyordu?

Peki ne oldu da, güçlerini kaybettiler? Onları nasıl bir son bekliyordu?

Yeniçeriler, bu olağanüstü savaşçıların zafer ve yenilgilerinin öyküsü.

Godfrey Goodwin Balkanlardan devşirilen gençlerin XV.yüzyıldaki hikâyesinden başlayarak, imparatorluk için ağır bir yüke dönüştükleri XIX. yüzyıla kadar getiriyor tarihsel serüveni. Kıvrak bir dille yazılmış, merakla okunan bir çalışma Yeniçeriler.

Yayınevi: DOĞAN KİTAP

Sayfa Sayısı: 312

Türkçe Tarih İncelemesi: Yeniçerilerin tarihi aynı zamanda Osmanlı İmparatorluğu'nun tarihidir. Yeniçeri Ocağı'ndaki yozlaşmalar ve nihayetinde ortadan kalkması, imparatorluğun kaderi ile paralel ilerlemiştir. İmparatorluğumuzun sonunu getiren süreci anlamak adına Yeniçerileri tanımak çok önemlidir. Kıymetli akademisyen Godfrey Goodwin'in engin bilgi birikimi ile yazılmış bu eser, konuda alanının en önemli çalışmalarından biridir. Yabancı bir bakış açısı ve akıcı bir üslup ile yazılmış bir kaynaktan Yeniçerileri tanımak isteyen okurlarımıza tavsiye ederiz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+1
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.