Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 17 Eylül 2016 - 19:07
Son Düzenlenme Tarihi 17 Eylül 2016 - 19:10

Türkçe Tarih Değerlendirmesi

4
Genel Ortalama

Türklerin Kozmik Sembolleri Tamgalar - Nuray Bilgili

Mitolojiler, ritüeller ve simgeler, geleneksel kültürün oluşumu ve kuşaktan kuşağa aktarılması konusunda çok önemli işlevlere sahip üç temel unsurdur. Binlerce yıl önce bilinçaltında oluşan ve kolektif bellekten çıkıp, arketipler ile gerçek yaşama dahil edilen bu kavramlar, toplumlara göre farklılık gösterse de aslında “insanlığın ortak mirasıdır.”

Kültürel mirasın korunması sözleşmesi, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından, 17 Ekim 2003 tarihli 32. Genel Konferansı’nda kabul edilmiştir.

Somut olmayan kültürel miras toplulukların, grupların ve kimi durumlarda bireylerin, kültürel miraslarının bir parçası olarak tanımladıkları uygulamalar, temsiller, anlatımlar, bilgiler, beceriler ve bunlara ilişkin araçlar, gereçler ve kültürel mekânlar anlamına gelir.

“Tamga” adı verilen ve Türklerin bir anlamda “kimlik belgesi” niteliğinde olan simgelerin, mitolojiler bağlamında incelenmesi ve çözümlemesinin yapıldığı bu kitap, Türk kültürü ve tarihine farklı bir bakış açısı kazandırması bakımından ayrıcalık taşımaktadır.

Yazar: Nuray Bilgili
Yayınevi: Hermes Yayınları
Sayfa Sayısı: 132

Türkçe Tarih İncelemesi:
Eğer tamgalar konusunda Orhun ve Yenisey yazıtlarında yazan öğütler dışında yeni bir soluk arıyorsanız yazarlarımızdan Nuray Bilgili'nin Tamgalar kitabını öneririz.

+9 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+126
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.