Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 14 Mart 2018 - 20:15
Son Düzenlenme Tarihi 14 Mart 2018 - 20:15

OSMANLI’DA DEVLET, HUKUK VE ADALET - PROF. DR. HALİL İNALCIK

“Milletleri millet yapan tarihleri ve kültürleridir. Tarihsiz bir millet, kişiliğini kaybetmiş bireye benzer. Bu kitabı okuyanlar umuyoruz ki, Osmanlı Devlet-i ‘Aliyye’sinin (İmparatorluğunun) birçok millet ve dini, altı yüz yıl nasıl bir arada tuttuğunu ve nasıl idare ettiğini öğrenmiş olacaklar.”

Prof. Dr. Halil İnalcık

Altı asır boyunca egemenliğini devlet, hukuk, adalet anlayışıyla sağlayan Osmanlılar, iktidarlarını ise kanun ile ahlak dengesiyle ayakta tutmuşlardır. Batı kaynaklarında Osmanlı halkından herhangi bir kimsenin hükümdarı bile dava edebileceğinden övgüyle bahsedilmiştir. Öte yandan bürokratlar ise hükümdarın asli prensipleri ezip geçmesi karşısında onu tahtından edebilmişlerdir. Hem Osmanlıları "Devlet-i Aliyye-i Osmâniyye" yapan hem de "Devlet-i Ebed-müddet" sözünü slogan olmaktan kalıcı bir mekanizma haline getiren düşünce, din ve devletin selameti adına devlet-hukuk-adalet güçlerinin bir direnç unsuru olarak daima bir arada yaşamış ve yaşatılmış olmasıdır.
Tarih yazıcılığında çığır açmış olan Halil İnalcık, Osmanlı’da Devlet, Hukuk ve Adâlet kitabında devlet anlayışı, kanun rejimi, kanunların uygulanış biçimi ve adalet yöntemleri üzerine araştırmalarını bir araya getiriyor. Okuyucular kitabı bitirdiklerinde, Osmanlı Devleti’nin birçok millet ve dini altı asır nasıl bir arada tutup idare ettiğini en orijinal bilgiler eşliğinde öğrenmiş olacaklar.

Yayınevi: KRONİK KİTAP

Sayfa Sayısı: 288

Türkçe Tarih İncelemesi: Osmanlı tarihini ön yargı ve abartılardan uzak, bilimsel olarak okumak, anlamak için Halil İnalcık çalışmaları okuma-araştırma listelerinin en başında gelmelidir. Osmanlı'da 'devlet", 'hukuk' ve 'adalet' kavramlarını yakın dönemin en önemli Türk tarihçisi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın engin bilgisi ve özgün üslubu ile okumak imkanı veren kıymetli çalışmayı tüm okurlarımıza tavsiye ediyoruz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+1
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.