Yükleniyor...

Tarihçi

Bot/Robot

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 01 Kasım 2017 - 20:21
Son Düzenlenme Tarihi 03 Kasım 2017 - 20:15

NUTUK - M. KEMAL ATATÜRK

Atatürk'ün yakın tarihimiz açısından büyük önem taşıyan ünlü eseri Nutuk, yıllar sonra Arap harflerinden bir kez daha çevrildi. Uzun soluklu bu çeviri süreci, eserin 1934 baskısında var olan ve günümüze ulaşan çeşitli hataları da ortaya çıkardı.

15-20 Ekim 1927 tarihleri arasında Cumhuriyet Halk Fırkası kongresinde bizzat Mustafa Kemal Paşa tarafından okunan büyük Nutuk, iki yıllık bir çalışma sonunda 1927 baskısından Latin harflerine aktarılarak Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Nutuk'un Arap harfli ilk baskısının metni 627, belgeleri ise 303 sayfaydı. 1934 yılındaki ilk Latin harfli yayını belgeler dâhil üç cilt yapılmış, Milli Eğitim Bakanlığı daha sonraki baskılarda eseri çoğunlukla üç cilt halinde yayımlamıştı. Yapı Kredi Yayınları Delta Dizisi'nden çıkan baskının tamamı tek cilt olarak 1197 sayfada toplandı ve orijinaldeki 10 renkli harita da eklendi.

Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan Nutuk'un çevirisi 1927 tarihli orijinal baskıdan yapıldı. Bu nedenle, eserin 1934'teki ilk Latin harfli baskısında yer alan hatalı okumalar ve bu baskıya dayanarak daha sonraki baskılarda yapılan hatalar Yapı Kredi Yayınları'nın bu yayınıyla düzeltilmiş oldu. Yapı Kredi Yayınları, bundan sonra araştırmacılar, bilimadamları ve her zaman Nutuk okuyacaklar için, ilerde "Yapı Kredi Yayınları baskısı" diye anılacak bir yayın yapmış oluyor.

Yazar: M. KEMAL ATATÜRK

Yayınevi: YKY

Sayfa Sayısı: 1197

Türkçe Tarih İncelemesi: Türk Milleti'nin kaderini belirleyen önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, Osmanlı Devleti'nin içine düştüğü zor durumu, akabinde İstiklal Savaşı'nı, bu süre zarfında bir lider olarak yaptığı politik ve askeri manevraları ve verdiği mücadeleyi "belgelerle" bizzat anlattığı tarihi bir kaynaktır. Cumhuriyet'e gidilen süreçte, milletin bağımsız, haysiyetli ve şerefli bir ülke olarak yaşaması uğruna verdiği mücadele, Atatürk'ün gözünden anlatılmıştır. 15 - 20 Ekim 1927 tarihleri arasında, Atatürk'ün Cumhuriyet Halk Fırkası Genel başkanı olarak kurultayda okuduğu "Nutuk", pek çok defa farklı yayınevlerince "Türkçeleştirilmiş", "özetlenmiş" ve basılmıştır.

Yapı Kredi Yayınları tarafından tekrar çevirilerek ve hazırlanan "Nutuk"ta geçmişte yapılan bazı çeviri yanlışları da düzeltilmiş. Her "Türk Genci"nin değil, her "Türk Vatandaşı"nın okumasını tavsiye ediyoruz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+2
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.