Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 11 Temmuz 2018 - 20:08
Son Düzenlenme Tarihi 11 Temmuz 2018 - 20:08

MEDENÎ BİLGİLER (UYGARLIK BİLGİLERİ) - GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK

Medenî Bilgiler, ilk olarak 'Vatandaş İçin Medenî Bilgiler' adıyla 1930 yılında yayınlanmıştır. Maarif Vekâleti, Millî Talim ve Terbiye Dairesinin 7. 9. 1931 tarih ve 2197 sayılı kararıyla orta okul ve liselerde ders kitabı olarak okutulan 'Vatandaş İçin Medenî Bilgiler'in büyük bir bölümü Gazi Mustafa Kemal tarafından kaleme alınan belgelere dayanmaktadır.
Bu kitabı oluşturan belgeler, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş ve uygar devletler arasındaki yerini ancak bilinçli ve özgür düşünceli yurttaşlar yetiştirmekle alabileceği gerçeğini gören Gazi Mustafa Kemal'in, bu amaçla 1929 sonbaharı ile 1930 Ocak ve Şubat aylarında yazmış olduğu yazılardır.

Yayınevi: ÖRGÜN YAYINEVİ

Sayfa Sayısı: 512

Türkçe Tarih İncelemesi: Atatürk ilke ve inkılaplarının daha iyi anlayabilmek, Türkiye Cumhuriyeti'nin büyük atasının, her Türk insanının onun yolunda yürümesi için bir ışık mahiyetinde öğütlerini özümsemek için istifade edilebilecek bir başucu eseridir. Bu çalışmada Atatürk'ün sadece büyük bir komutan ve siyasetçi olmadığına, aynı zamanda başarılı bir bilim insanı ve edebiyatçı olduğuna da şahit oluyoruz. Bu eser Atatürk'ün geleceğe ışık tutacak düşüncelerine hâla ulaşılamamış olduğunu fark etmemizi sağlıyor. Atatürk'ü daha iyi anlamak isteyen tüm okurlarımıza tavsiye ederiz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+36
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.