Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 24 Temmuz 2017 - 19:07
Son Düzenlenme Tarihi 24 Temmuz 2017 - 19:07

KIZILDERİLİLER VE TÜRKLER - ORD. PROF. DR. REHA OĞUZ TÜRKKAN

“Kızılderililer ve Türkler“ kitabının yazarı Columbia Universitesi eski öğretim görevilisi Prof. Dr. R. Oğuz Türkkan, 25 yıl yaşadığı (1947-1972) Amerika'da ve dolaştığı Meksika'da Kızılderilileri ve Kristof Kolomb öncesi uygarlıkların kalıntılarını araştırmıştır. Bunlar One America (Prentice Hall 1954) kitabında, dergi ve gazetelerde (Amerika'da ve Türkiye'de) yayımlanmıştır. Bu konuda konferanslar da veren Türkkan'ın “Carnegie Endowment“ Enstitüsündeki tebliğinde Kızılderililerle Türklerin ilişkilerini gösteren dialı semineri NewYork Times'ın Bilim (science) dergisine konu olmuştur.

Kitap bir yanıyla "keşif" dönemindeki (15-16. yy.) ve "Altına Hücum" dönemindeki (19. yy.) insanlık tarihinin en büyük soykırımlarını anlatırken, öte yandan bu talihsiz ırkın köklerini yarattıkları uygarlıkların izlerini sürüyor. Konuya ilişkin yanlış bilgi ve izlenimleri eleştirel bir yaklaşımla irdeleyerek bilimsel gerçeğin peşinde yürüyor.

Çalışma Amerikan Yerlileri ile Türklerin soybirliğini değil onların medeniyetlerinin oluşmasında rol oynayan Türk veya Ön-Türk göçmenlerinin izlerini arıyor.

Yazar: Ord. Prof. Dr. Reha Oğuz TÜRKKAN
Yayınevi: E Yayıncılık
Sayfa Sayısı: 209

Türkçe Tarih İncelemesi: Kızılderililerin tarihi, antropolojisini açıklayan yazar Türkler ile benzerlikleri hakkında bilimsel kanıtlar ortaya koyuyor. Benzer kelimelerin etimolojik açıklamaları da iddiaları güçlendiriyor. Efsaneler ve günlük hayat ile ilgili benzerliklere de çalışmada yer alıyor. Tarihin eski dönemlerindeki göçler iki topluluk arasındaki akrabalığın sağlam kanıtları arasında gösteriliyor. Bu arada Kızılderili Soykırımı ile de önemli bilgiler sunuluyor. Kitabın sonuç bölümünde ise tüm kanıtlar eski teoriler ile karşılaştırmalı olarak sunularak teorinin bilimsel bir zemine oturması sağlanıyor. Konu ile ilgilenen tüm okurlarımızın muhakkak okuması gereken bir çalışma...

+2 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+5
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.