Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 19 Şubat 2018 - 20:34
Son Düzenlenme Tarihi 19 Şubat 2018 - 20:34

Türkçe Tarih Değerlendirmesi

5
Genel Ortalama

İNGİLİZ GİZLİ BELGELERİNDE TÜRKİYE - EROL ULUBELEN

Bu kitap ülkemiz üstünde korkunç planları açığa vuran gizli belgeleri sergilemektedir.İngiliz Kraliyet matbaasında 1927 ve 1947 yıllarında basılmış olan belgelerden Erol Ulubelen tarafından titiz bir araştırma sonucu seçilmiş ve dilimize çevrilmiştir.

“... Bugün bütün canlılığıyla bir Ermeni sorunu vardır. Geçmişte Ermenilerin nasıl tahrik ve teşvik edildikleri bu belgelerde en açık bir biçimde görülmektedir. Bu tahrik ve teşvikler kanımca bugün de aynen sürmektedir.”

Erol ULUBELEN

Yayınevi: ÇAĞDAŞ YAYINLARI

Sayfa Sayısı: 300

Türkçe Tarih İncelemesi:

Bazen satın almak için verdiğiniz paradan, çok daha fazla değerli kitaplar alırsınız. Her sayfası, sizi bir dönem oynanan oyunların perde arkasına götürür. Ön tarafta sahnelenen gizli-açık oyunları aksine, perde arkasının daha farklı atmosferini keşfedersiniz. Sonra, o dönemin tanıklarının düşüncelerini, yaptıklarını incelersiniz. Şimdilerde birileri, Milli Mücadele'nin Başkomutanı için "İngilizlerler, Fransızlarla anlaştılar, Osmanlı'yı yıktılar, Cumhuriyeti kurdular" diyor. Madem öyle "perde arkasında olması gereken" İngilizlerle olan anlaşmayı arıyorsun, tek bir cümle yok. Cümleden öte, ima bile yok. "Mustafa Kemal'e bir yumruk indirelim" diyorlar. "Ermenileri nasıl kışkırttık, Kürtleri de öyle kışkırtalım" diyorlar. "Falanca birileri bizim uşağımız olmaya hazır, Milliyetçilerin (Anadoludaki Milli Mücadele) üzerine salalım" diyorlar. "Osmanlı'yı öldürmüşler, bütün etleri alıyorlarmış. Sultan'a da, kemiklerle yetin" diyorlar. Kısaca diyeceğimiz odur ki, Erol ULUBELEN'in İngiliz arşivlerinda yaptığı "İngiliz Gizli Belgelerinde Türkiye" isimli çalışma, emperyalistlerin ülkeyi nasıl parçaladıkları gözler önüne sermektedir. Bunun yanı sıra, emperyal (sömürgeci) güçlere kimlerin, nasıl karşı koyduğu da ortadadır.

Sayın ULUBELEN'in yaptığı gizli rapor ve yazışmaların çevirileri, her yaşıttan insanın anlayabileceği düzeyde İngilizlerin amaçlarını göstermektedir. Dostu, düşmanı iyi tanıyabilmek için, harika bir kitap. Herkese okumasını tavsiye ederiz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+2
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.