Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 29 Temmuz 2018 - 20:34
Son Düzenlenme Tarihi 29 Temmuz 2018 - 20:34

GÖK-TÜRKLER I-II-III / AHMET TAŞAĞIL

Türk Kağanlığı yani Türk Devleti(İli), ülkemizde yaygın adıyla Gök-Türkler milletimi-zin adını resmi devlet adı olarak kullanmaları sebebiyle tarihimizde seçkin bir yere sahiptir. 542'de tarih sahnesinde yer almışlar, 552'de bağımsızlıklarını kazanmışlar, 745'te bağımsız devletleri yıkılmış,941'de hanedanları kaynaklardan silinmiştir. Ancak Türk milleti devam etme başarısı göstermiştir.

Gök-Türkler ve devletleri her şeyden önce Türk tarihinde bir modeldir. Bugün Türk Dünyası'nın tamamına dair izleri Gök-Türklerde görmek mümkündür. ayrıca Gök-Türk dönemini analiz edecek 6. yüzyıl öncesi Türk topluluklarını anlamak fırsatı da söz konusudur.

Her ne kadar sayıları her gün artan Türk yazılı yazıtlar çok değerli bilgiler verse de bilgi manzumesi Çince tarihi belgelerde kaydedilmiştir. Olayların ayrıntıları, toplum yapısına, sosyal değerlere, devlet teşkilatına ait bilgilerin yüzde doksandan fazla oranda söz konusu kaynaklarda yazıldığı söylenebilir. ancak özel isim ve unvanlar bakımından Türkçe yazılı yazıtlar eşsiz hazine değerindedir.

Gök-Türklerle ilgili bütün Çin kaynaklarını bir araya getirerek değerlendirme yapmak için çıkılan yolculukta ortaya bilgi ve belge manzumesi çıktı. İlk yüz yıllık Türk tarihinin belgeleri değerlendirilmeye çalışıldı. Türkçe ve diğer dillerdeki kaynakların bilgileriyle süslendi. Çince isimlerin çokluğuna rağmen doğru belge üzerinden gerçeği arama hedefine ulaşıldı. Neticede ortaya resmen Türk adının ilk defa temsil edildiği devletin bütüncül bir tarih çıktı.

Yayınevi: TÜRK TARİH KURUMU

Sayfa Sayısı: 442

Türkçe Tarih İncelemesi: Göktürkler konusundaki en bilimsel ve kapsamlı çalışma olan bu seri, en eski Çin kaynaklarına hakim bir akademisyen olan Prof. Dr. Ahmet Taşağıl'ın kıymetli eserlerinden biridir. Yazarın, konu olan mekanları bizzat görüp incelemiş olması da çalışmaya farklı bir zenginlik katmıştır. Göktürkler hakkında dünya çapında otorite olan bir akademisyen tarafından hazırlanmış bilimsel bilgilere ulaşmak isteyen okurlarımıza tavsiye ederiz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+19
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.