Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 04 Ağustos 2018 - 20:32
Son Düzenlenme Tarihi 04 Ağustos 2018 - 20:32

ESKİ TÜRKLER - LEV NIKOLAYEVIÇ GUMILOV

Lev Nikolayeviç Gumilöv'un Tarih bilimindeki temel ihtisası Hunlar ve Göktürkler başta olmak üzere Kadim Türkleredir. Gumilöv, esasen tarihçi olmakla beraber Etnojenez (ırkların oluşumu ve karışımı) alanındaki öncü çalışmalarıyla da dikkat çekmiş bir bilim adamıdır. 1912 Petersburg doğumludur. Babası N. S. Gümilov rejim muhalifi suçlamasıyla Stalin döneminde kurşuna dizilmiştir. Annesi meşhur Tatar şairi Anna Ahmetova'dır. Gümilov Leningrad Üniversitesi Almamater Tarih Enstitüsü öğrencisi iken rejim muhalifi olarak defalarca göz altına alınmış; 8 yıl kadar tutuklu kalmıştır. Gümilov'un "Hazar Çevresinde Binyıl", "Etnojenez ve Dünyanın Biyosferi", "Muhayyel Hükümdarlığı Ararken", "Avrasya", "Hunlar", Eski Ruslar ve Büyük Step", "Tarihi Boyunca Coğrafi Etnos" adlı eserleri vardır.

Netice itibariyle kadim Türkler insanlık tarihinde çok geniş ve önemli bir yer tutmuştur ama günümüze kadar bu milletin tarihi tam olarak yazılmamıştır. Yazılan bölük pörçük ve muhtasar şeyler ise tarihi, etnoğrafik, etimolojik, vesair problemlerin çözümüne nisbeten yarımcı olmuşlardır. Böylesine geniş bir konunun güçlülüğü ortadayken, elinizdeki çalışmanın bunların üstesinden geldiği gibi bir iddiası olamaz. Bu kitabın müellifi, çözüm bekleyen meselelere sadece bir nebzecik yaklaştığı ümidindedir. Elinizdeki eser tarihi analiz ve sentez metodunun birlikte kullanılması yönünde bir deneme olarak düşünülmüştür. Kadim Türklerin ve halkların tarihi gelişimiyle alakalı tahlil, doğrudan onlarla veya selefleriyle bağlantılıdır. Tarihi kaynakların tenkitleri, anomastik ve etnojenetik problemler de ele alınmıştır. Sentezler ise Türküt, Göktürk ve Uygurların tarihini, belirgin bir bütünlük arzetmesi cihetiyle tek bir proses olarak ele almış ve keza umum dünya tarihine de bir nebze ışık tutmuştur.

Yayınevi: SELENGE YAYINLARI

Sayfa Sayısı: 592

Türkçe Tarih İncelemesi: Kadim Türk tarihi ile ilgili önemli uzmanlardan olan Gumilöv'ün bu çalışması diğer çalışmaları ile bir bütün halinde okunduğunda tarihimizin ilk dönemleri hakkında kıymetli bilgiler edinilebilir. Türk tarihi araştırmacıları için başucu kaynağı değerinde olan bu çalışma ile tarihimize farklı bir pencereden bakarak, diğer kaynaklarda olmayan bilgilere ulaşmak isteyen okurlarımıza tavsiye ederiz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+23
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.