Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 02 Ağustos 2018 - 20:09
Son Düzenlenme Tarihi 02 Ağustos 2018 - 20:09

DOĞU TÜRKLERİ - LİU MAU-TSAİ

Eski Türklerden günümüze yetip gelen yazılı kaynaklar sadece taş kitabelerdir. Ama, E. Chavannes'in dediği gibi, onlar da tek başına bir halkın tarihin yeniden kurmaya yetmemektedir. İşte bu noktada Çin yıllıkları imdadımıza yetişmektedir ki, şu ana kadar Lia Mau-Tsai'nin çalışması, sahasında yapılan en iyi ve en mükemmel çalışmadır.

Bugüne kadar eski Türklerle ilgili kitaplar, genellikle Çin, Bizans, Arap ve Pers kaynaklarından faydanılarak yazılmış, ama asıl kaynaklar çevirilip yayınlanmamıştır.

Yayınevi: SELENGE YAYINLARI

Sayfa Sayısı: 640

Türkçe Tarih İncelemesi: Tarihimizin ilk dönemleri ile ilgili kısıtlı kaynaklar arasında en önemlisi Çin yıllıklarıdır. Bu önemli kaynak üzerinde yapılan nadir çalışmalarından biri "Doğu Türkleri" adlı bu çalışmadır. Düşmanlarımızın gözünden yazılan bu tarihi vesikalar, diğer kaynaklar ile karşılaştırmalı olarak okunduğunda tarihimiz ile ilgili en sağlam bilgilere ulaşma ihtimali daha yüksek olacaktır. Çinliler'in Türk ön yargıları düşünülerek okunduğunda çok daha verimli olabilecek bu kıymetli çalışmayı tarihimizin ilk dönemleri hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyen tüm okurlarımıza tavsiye ederiz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+87
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.