Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 14 Nisan 2018 - 20:14
Son Düzenlenme Tarihi 14 Nisan 2018 - 20:14

ATATÜRK / MODERN TÜRKİYE'NİN KURUCUSU - ANDREW MANGO

Uzman bir yazar, nesnel bir yapıt:
İşte Atatürk´ün yaşamı ve mücadelesi!…

İstanbul doğumlu İngiliz yazar Andrew Mango, beş yılı aşkın bir süre yaptığı araştırmalar sonucu, bu yapıtla kapsamlı ve nesnel bir çalışma ortaya koyuyor.
Türkiye´nin bağımsızlığı ve varoluşu yolunda Atatürk gibi bir liderle yakaladığı olağanüstü şansı irdeleyen yazar, onu salt lider özellikleriyle değil, yakın çevresi ve insan ilişkileriyle de yansıtmayı başarırken, dönemin toplumsal yapısı ve güç dengelerine de açıklık kazandırıyor.
Prof. Geoffrey Lewis Atatürk için “O, tek bir insanın neler yapabileceğini gösteren 20. yüzyılın olağanüstü lideri“ diyor. Evet, kitleleri ardından sürükleyebilen, insanları birbirine kenetleyebilen siyasal bir önder… Ancak sonuçta Atatürk de herkes gibi bir insan… Karizması, zaafları, kadınlarla olan ilişkileri, dostlukları, nefretleri, iyilikleri ve hatta kıskançlıklarıyla bir insan… Mango, bu olağanüstü çalışmasıyla, Atatürk´ü işte bu yönleriyle daha bir yakınlaştırıyor bize.
Bu basımda Saltanat ve Cumhuriyet dönemine ilişkin tüm yazılı kaynaklara ulaşılmıştır. Çoğu eski yazı birçok belge aslında olduğu gibi aktarılmış, döneme özgü söyleyiş ve ifade özellikleri korunmuştur.

Yayınevi: REMZİ KİTABEVİ

Sayfa Sayısı: 750

Türkçe Tarih İncelemesi: Atatürk ve Türkiye hakkında ön yargıları olmayan ender batılı tarihçilerden biri olan Mango bu eserini tarafsız olarak kaleme almıştır. Kaynak zenginliği bakımından Atatürk hakkında yazılmış en kapsamlı çalışmadır. Hacimli bir eser olmasına rağmen yazarın akıcı üslubu sayesinde hızlı okunabilecek bir eserdir. Atatürk'ü hem içeriden hem dışarıdan bakış açıları ile derinlemesine tanımak isteyen okurlarımıza tavsiye ederiz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+9
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.