Yükleniyor...

Yazı Hakkında

Yazı Kategorileri
Yayınlanma Tarihi 12 Kasım 2017 - 20:23
Son Düzenlenme Tarihi 12 Kasım 2017 - 20:23

10 KASIM YAS GÜNÜ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe günü saat 09:05’te Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Atatürk’ün naaşı 20 Kasım Pazar günü Ankara’da düzenlenen büyük bir törenle, geçici istirahatgâhı Etnografya Müzesi’ne konuldu.

Foto muhabirleri İstanbul, İzmit ve Ankara’da yaşanan bu tarihi anları belgelediler. “10 Kasım Yas Günü”, Yapı Kredi Bankası Tarihi Arşivi, Selahattin Giz Koleksiyonu’ndan seçilen fotoğraflar, o günün gazetelerinden yapılan alıntılarla 10-20 Kasım arasındaki tarihi günleri yeniden yaşatıyor.

Fotoğraflar: Yapı Kredi Bankası Tarihi Arşivi, Selahattin Giz Koleksiyonu Kitap editörü: Cengiz Kahraman
Düzelti: Filiz Özkan Tasarım: Arzu Yaraş

Yayınevi: YAPI KREDİ YAYINLARI

Sayfa Sayısı: 144

Türkçe Tarih İncelemesi: Ulu Atatürk'ün tüm dünyayı hüzne boğan uçmağa varışının 79. yıldönümünde, atamızın cenaze merasiminin ayrıntılı fotoğrafları ve gazete alıntıları bizlere o büyük hüznü tekrar yaşatıyor. Dolmabahçe'den başlayan fotoğraflar, İstanbul sokakları, Yavuz zırhlısı, İzmit ve Ankara fotoğrafları ile devam ediyor. Çalışmada cenaze töreni programı da yer alıyor. Büyük Türk atası, Atatürk'ün "10 Kasım Yas Günü" ne katılmış hissederek yaşamak isteyen okurlarımıza tavsiye ederiz.

+1 Beğeni ziyaretçilerin beğenme sayısı

Tüm Zamanlar

Tüm zamanlar görüntülenme
+0
İstatistikler 2019 yılından itibaren tutulmaya başlanmıştır.