Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlatılan Fatih Sultan Mehmet Han belgeseli izleyiciyle buluşacak

 

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu tarafından hazırlatılan Fatih Sultan Mehmet Han isimli belgesel film, İstanbul ve Göynük’te gerçekleştirilecek olan gösterimlerle izleyicilerle buluşacak.

29 Ocak Çarşamba günü saat 18.00’de İstanbul’da gerçekleştirilecek olan ilk gösterime Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi ev sahipliği yapacak. 31 Ocak Cuma günü Bolu’da gerçekleştirilecek olan gösterim ise saat 14.00’te Göynük Belediyesi Kültür Merkezinde gerçekleştirilecek.

Çekimleri Edirne, Manisa ve İstanbul’da bulunan tarihi mekânlarda gerçekleştirilen belgesel film, yaşamı, fetihleri ve uyguladığı iç ve dış politikalarla Türk ve dünya tarihinde iz bırakan Fatih Sultan Mehmet’in hayatını konu ediniyor. Fatih’in kişiliğine ve idare anlayışına ışık tutan filmde İstanbul’un fethinin hazırlık süreci ve fetih sonrasında yaşananlar da aktarılıyor. Fatih’in hayatından kesitlerin yansıtıldığı drama çekimlerinden oluşan filmde, Fatih Sultan Mehmet dönemine ilişkin çalışmalarıyla önce çıkan uzmanların görüşlerine de yer veriliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

 

Haber Bültenimize Kaydolun

Türkçe Tarih'in yeni içeriklerinden en önce siz haberdar olun.

Bunları da okumak isteyebilirsiniz

Fatih

Fatih Sultan Mehmed, Türkiye padişahlarının en büyüklerindendir. Tarihimizin parlak bir çağında başa geçmiş, kahramanlığı, zekâsı azmi ve gücü ile devletimizi dünyada birinci duruma çıkarmış ve otuz yıl kadar süren padişahlığı…

Masal Masal Türkiye

TÜMAK-I Türk Masal Külliyatı-I Türkiye sahası masallarının bilimsel bir şekilde derlenmesi, toplanması ile sözlü ve yazılı masal külliyatı oluşturulacaktır. Daha önce yapılan masal araştırmalarını bir çatıda toplayan, eksik kalmış çalışmaları…