“TÜRK MİLLETİ, YENİDEN DOĞMAK İÇİN KÜL OLMAYI BEKLEME.” – TUĞRUL KUŞU

0
632

Türk Mitolojisi’nde Bilgi Ağacı üzerinde yaşayan, kızıl renkli, otuz kuş büyüklüğünde olan Tuğrul Kuşu sınırsız bilgeliğe sahiptir. Aynı zamanda ‘Devlet Kuşu’dur. Onun gölgesinde olmak şans getirir. Bu efsanevi kuş ölümsüzlüğü, yeniden doğuşu ve kendini aramayı temsil eder. Bir inanışa göre Bilgi Ağacı’nın altında bilge kuşu koruyan ‘Abırğa’ adında bir bekçi yılan bulunur. Mitolojimizde Tuğrul Kuşu’nun Konrul Kuşu adında bir ikizi vardır. Her ikisi de aynı özelliklere ve yeteneklere sahiptir. Tuğrul Kuşu yer altına inebilir, ne zaman öleceğini bilir, kendini yakar ve küllerinden doğar. Zorda kalan yiğitleri kanatlarının arasına alıp yardım eder, isteklerini yerine getirir. Tüylerinin sihirli bir iyileştirme gücü olduğuna inanılır. Bilgi Ağacı’ndan uçtuğu zaman ağacın sallanması üzerine yere dökülen bilgi tohumlarının dünyaya dağılıp insanların dertlerini çözdüğü rivayet edilir.

Bu efsanevi kuş, atalarımızdan Atila Han’ın bayrağında, kalkanının üzerinde ve birkaç Oğuz Boyu’nun bayraklarında yer almıştır. Ordularımızın önünde yiğit askerlerimize ufuklardaki hürriyeti, zaferleri işaret etmiştir. Bir Macar efsanesinde, Tuğrul Kuşu kabile liderinin rüyasına girerek hem onları düşmanlardan kurtarmış, hem de onlara hareket etmeleri gerektiğini işaret ederek bugünkü Macaristan’a götürmüştür. Türk tarihi boyunca dev kanatları ile ulu kahramanlarımızı ‘Kızıl Elma’ya, ‘Turan’a taşımıştır.

Tuğrul Kuşu’nu bulmak için önce yanmak, küllerimizden yeniden doğmak ve sonra ruhumuzdaki Tengri Dağları’na bakmak gerek. Çünkü, Bilgi Ağacı ve Tuğrul Kuşu birlikte bizleri orada bekliyor. Kurtuluş için, özümüze dönmek için efsanevi bir kuşun gelmesini beklememeliyiz. Her birimizin bir Tuğrul Kuşu olup manevi değerlerimizi, bilgeliğimizi sınırlar ötesine taşımamız gerekiyor.

Türk Genci, kanatlanıp Bilgi Ağacı’mızın tohumlarını kendi çevrene saçarak cehalet hastalığımızı çözmen gerek. Tuğrul Kuşu’nu bulup bilgeliğe ulaşmak için vadiler, dağlar, ülkeler aşmana gerek yok. Aradığın efsanevi kuş ve bilgelik,

“Damarlarındaki asil kanda mevcuttur.”

Görsel: 13. asırda Kazvinî tarafından kaleme alınmış Acayibü’l Mahlukat adlı eserden ‘Tuğrul Kuşu’ minyatürü

Avatar

Leave a reply